مشاور تبلیغات و بازاریابی

مشاوره تبلیغات و بازاریابی

مشاوره بازاریابی چیست؟
در سال هاي اخير همراه با رفع بسياري از انحصارها و رانت ها در ايران و ورود رقباي ريز و درشت داخلي و خارجي به میدان توليد ، تجارت و خدمات ، بازار ايران تا حد زيادي تبديل به يك بازار رقابتي شده است و در اين ميدان تقريباً هيچ بازيگري تنها و بدون رقيب نيست . در اين فضا ،‌توجه جدي به بازاريابي براي تمام شركتها يك امر ضروريست و كسانيكه در اين مورد غفلت كنند بسرعت ميدان را بنفع رقبا از دست خواهند داد . از آنجائيكه بازاريابي مانند بسياري از دانش هاي ديگر امروز امري تخصصي شده است اتكاي مديران شركت ها به روش هاي سنتي گذشته و پيروي از تجربه هاي قبلي كافي نيست و بايد به ملاحضه عوض شدن شرايط رقابت ،‌از شيوه هاي جديد بازاريابي استفاده نمود .

از آنجائيكه امروزه مديران شرکت ها نیاز به دانش ، مهارت و تخصص بازاریابی در بكار بستن اين شيوه ها را بیش از گذشته احساس می کنند استفاده از خدمات يك مشاور بازاريابي كاملاً بديهي بنظر مي رسد ولي متأسفانه اين روز ها هر قدر ضرورت استفاده از مشاوران بازاريابي بيشتر مي شود پندارها و برداشت هاي نادرست از حرفه مشاوره بازاريابي نيز افزایش می یابد . برخي ، مشاوره بازاريابي را به معني مشاوره با تيم بازاريابي شركت و استفاده از نظرات آنها مي دانند . برخي ديگر مشاور بازاريابي را در حد يك مدير بازاريابي مي دانند و فكر مي كنند اگر يك مدير بازاريابي خوب استخدام كنند در واقع يك مشاور بازاريابي هم دارند . عده اي هم فكر مي كنند مشاوره بازاريابي بمعني خواندن چند كتاب در اين زمينه و شركت در دوره هاي بازاريابي است . در بهترين حالت بعضي ها مشاور بازاريابي را با اساتيد دانش بازاريابي اشتباه مي گيرند و استفاده از توصيه هاي آنها را بمعني مشاوره مي دانند در حاليكه يك مشاور بازاريابي خيلي برتر و بالاتر از اين موارد است .

مشاور بازاریابی کیست؟

 مشاور بازاريابي يك فرد متخصص و با تجربه در زمينه بازاريابي است كه از بيرون از شركت نظرات حرفه اي خود را در اختيار صاحبان و مدیران شركت قرار مي دهد .

در اين تعريف سه نكته مهم و اساسي وجود دارد :
1) مشاور يك فرد متخصص در زمينه بازاريابي است . مشاور بايد داراي بالاترين تحصيلات تخصصي در زمينه بازاريابي بوده و در اين زمينه كاملاً به روز باشد . بعنوان مثال كليه مشاوران بازاريابي در TMBA بايد حداقل داراي مدرك فوق ليسانس در اين زمينه بوده تا بعنوان مشاور پذيرفته شوند و علاوه بر آن بايد حداقل يك چهارم از وقت هفتگي خود را به مطالعه در زمينه مباحث روز بازاريابي بگذرانند . بنابراين مديران يا پرسنل شركت و بطور كلي كسانيكه فقط به اتكاي تجربه خود در زمینه بازاریابی نظر مي دهند نمي توانند مشاور باشند زيرا آنها معمولاً فاقد چنين تخصصي هستند .

2) مشاور يك فرد با تجربه در زمينه بازاريابي است . مشاوري كه در مورد مشکلات بازاريابي یک شرکت بخود جسارت توصيه و راهنمائي مي دهد بايد سال هاي سال در بخش هاي مختلف بازاريابي و فروش از رده هاي پائين تا سطوح بالاي مديريتی كار كرده و در اين زمينه ها دانش هاي تخصصي خود را در كوره تجربه پخته و كامل كرده باشد . بعنوان مثال كليه مشاوران بازاريابي شركت ما علاوه بر داشتن تحصيلات حداقل فوق ليسانس بايد حداقل ده سال در زمينه بازاريابي كسب تجربه كرده باشند . بنابراين اساتيد دانشگاهي ، تنها به اتكاي تحصيلات خود در زمينه بازاريابي ، نمي توانند مشاور باشند .

3) مشاور يك فرد خارج از شركت است . خارج از گود بودن يك اصل مهم در مشاوره است زيرا فقط فردي كه از بيرون ناظر است مي تواند بدور از تعصبات و دلبستگي ها مسائل و مشكلات را درست ببيند و علت ها را تشخيص دهد . بنابراين مديران شركت ، هرچند در زمينه بازاريابي با تجربه و متخصص باشند نمي توانند خود مشاور خود باشند .

 

چرا برخی از مدیران تمایلی به استفاده از خدمات یک مشاوره بازاریابی ندارند؟

برخي از مديران ، گذشته از اينكه آيا مفهوم مشاوره يازاريابي را بدرستي مي دانند يا نه ، بعلت برخي از تصورهاي نادرست ، اصولاً تمايل به استفاده از خدات يك مشاور بازاريابي ندارند . برخي از اين پندارهاي نادرست عبارتند از :

احساس غرور : ما كار خود را بلد هستيم و نيازي به مشاور بازاريابي نداريم .
پاسخ : اولاً بعيد است كه آنها در حد يك مشاور بازاريابي داراي تحصيلات تخصصي در اين زمينه باشند و حداكثر اين است كه بتوان گفت در اين زمينه فردی با تجربه هستند ولي در دنياي پر تحول امروز مسلماً تجربه به تنهائي كافي نيست .

ثانياً‌ بفرض هم كه ایشان داراي تخصص كافي در اين زمينه باشند ولي حقيقت اين است كه این افراد از کارکنان شركت خود بوده و از درون شرکت به مسائل و مشکلات شرکت می نگرند ، درگير تعصبات و نزديك بيني هاي ناشي از اجرا هستند و لذا نمي توانند به اندازه يك مشاور بازاريابي كه فردي بي طرف و بيرون از شركت است واقع بين باشند .

ثالثاً بفرض هم كه بهمان اندازه واقع بين بوده و ريشه مشكلات را درست تشخيص داده باشند ولي تشخيص مشكل يك مطلب است و يافتن راه حل مناسب مطلب ديگر و براي يافتن راه حل درست بايد فرصت كافي براي تحقيق و تحليل داشت كه آنها بعنوان يك مدير اجرائي با توجه به گرفتاري ها و کمبود وقت ، معمولاً فرصت چنين كاري را ندارند .

رابعاً حتي اگر هم فرض كنيم آنها راه حل مناسب را يافته اند ولي اجراي درست راه حل معمولاً يكفرايند كند و وقت گير است ومدیران شرکت ها چون درگیر مسائل روزمره هستند غالباً در این موارد نمی توانند موفق باشند .

احساس بي نيازي : اوضاع ما خوب است و فعلاً نيازي به مشاور بازاريابي نداريم .
پاسخ : اولاً همه کسانیكه الآن دچار مسأله هستند هم زماني مانند این مدیران اوضاع خوبي داشتند ولی تدريجاً اوضاع آنها رو به بدي گذاشت بدون اينكه خود متوجه شوند و اینها هم از اين قاعده مستثنا نيستند .

ثانياً به موفقيت رسيدن مهم است ولي در موفقيت ماندن مهم تر است و شركت هاي عاقل آنهائي هستند كه درست در زمانيكه اوضاعشان خوب است بفكر حفظ همين اوضاع مي افتند و بسراغ مشاور مي روند .

ثالثاً وقتي اوضاع شركتي بد شد و به بحران افتاد مشاور بازاريابي هرچند هم كه ماهر و حرفه اي باشد مانند آتشنشاني است كه پس از شعله ور شدن آتش خبردار مي شود و بهر حال خسارت ايجاد شده است .

احساس بي اعتمادي : مشاوران فقط حرف مي زنند و مرد عمل نيستند .
پاسخ : اولاً مشاوران ، به اقتضای کارشان ، فقط مي توانند حرف بزنند و توصيه كنند ولي مديران اجرائي نيستند و اجرا بر عهده شماست ، درست مانند پزشك ماهري كه فقط مي تواند نسخه پيچيده و بشما توصيه كند ولي اجرا ، رعايت توصيه ها و پرهيز بر عهده مدیران وکارشناسان شرکت  است .

ثانياً مشاوران در بخش اجرا هم مي توانند به شما كمك كنند و اتفاقاً نقش آنها در این مرحله ، بعلت پیچیدگی های کار اجرا ، برای شما مهمتر است .آنها می توانند پابپای شما در مراحل اجرا با شما همراهي كرده و از طریق ارائه توصیه های کارشناسی ، شما را در اجرا یاری کنند ولي در اين مورد هم همچنان اجرا با شماست .

ثالثاً مشاوران بعنوان افرادی که بیرون از سازمان هستند می توانند زمینه ایجاد تحول را در شرکت ها فراهم کنند و بعنوان یک جرقه برای ایجاد یک تحول انفجاری عمل کنند کاری که مدیران خود شرکت بعلت درون شرکت بودن نمی توانند انجام دهند هرچند بخواهند .

احساس بی کفایتی : مشاوران فقط تئوری تحویل ما می دهند و راه کارهای اجرائی نمی توانند بدهند . تئوری ها را خودمان هم می توانیم در کتاب ها بخوانیم .
پاسخ : این ایراد بیشتر به این علت است که در سال های اخیر تعداد زیادی افراد تحصیل کرده در زمینه بازاریابی بدون داشتن تجربه اجرائی کافی وارد کار مشاوره شده و این بد بینی رادر مدیران اجرا نموده اند . چنانکه قبلاً در تعریف مشاور گفتیم داشتن سابقه اجرائی طولانی و مرتبط برای مشاور بازاریابی امری ضروری است و مدیران شرکت ها در هنگام انتخاب مشاور بازاریابی خود باید به این نکته توجه کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به بخش توصیه هائی در مورد روش انتخاب یک مشاور بازاریابی مراجعه کنید .

احساس هزینه : مشاوران بازاریابی دستمزد زیادی می خواهند و ما پول این نوع کارها را نداریم .
پاسخ : هر چند ممکن است دستمزد یک مشاور بازاریابی خوب بنظر بعضی ها زیاد باشد ولی حقیقت این است که این دستمزد در مقایسه با پول هائی که شرکت ها بخاطر نداشتن مشاور بازاریابی بهدر می دهند یا در مقایسه با درآمدی با داشتن یک مشاور بازاریابی کسب می کنند واقعاً ناچیز است . در واقع استخدام یک مشاور بازاریابی صاحب صلاحیت ، هزینه کردن نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است برای کسب درآمدهای آینده .

 

یک مشاوره بازاریابی چه خدماتی به شما می تواند ارائه دهد؟

 مشاور بازاریابی در سه سطح مختلف می تواند خدمات خود را بشما ارائه دهد . هر سطح نسبت به قبلی عمق بیشتری داشته و مشاور بیشتر می تواند برای شرکت مفید باشد :

سطح اول :
ارائه مشاوره در امور روزمره شرکت . این شیوه برای شرکت هائی مناسب است که در حال حاضر با مشکل حادی روبرو نبوده ولی برای افزایش کارائی شرکت بخصوص در بخش بازاریابی و آماده شدن برای مشکلاتی که در آینده شرکت ممکن است با آنها مواجه شود خود را نیازمند به خدمات مشاور بازاریابی می دانند .

در این شیوه ، مشاور در زمان های مشخصی در هفته در جلسه مدیران حاضر شده و در مورد مسائل و مشکلات بازاریابی شرکت نظر داده و به مدیران شرکت راه حل پیشنهاد می دهد .

سطح دوم :
 طراحی پروژه های مشاوره : این شیوه برای این شرکت ها مناسب است :
:: شرکت هائی که در حال حاضر در بخش بازاریابی و فروش خود دچار مشکل شده اند .
:: شرکت هائی که طرح های توسعه دارند و باید خودشان را برای توسعه آماده کنند .
:: شرکت هائی که در حال راه انداری بوده و سیستم و سازمان بازاریابی مشخصی ندارند .

در این شیوه مشاور پس از مطالعه و شناسائی دقیق محیط درونی و بیرونی شرکت و جمع آوری اطلاعات لازم ، برای حل مشکلات موجود یا برای طرح توسعه شرکت یا برای راه اندازی یک سیستم یازاریابی جدید ، راه حل هائی اجرائی را در قالب یک پروژه مشخص با روش اجرا و زمانبندی مشخص طراحی کرده و به مدیران شرکت ارائه می دهد .

سطح سوم :
 سطح سوم شکل کامل شده سطح دوم است و در آن مشاور علاوه بر طراحی پروژه ، در مرحله اجرا نیز در کنار مدیران و مجریان طرح بوده و برای اجرای طرح نیز به آنها مشاوره می دهد . با توجه به سختی ها ، مشکلات و پیچیدگی هائی که در مرحله اجرا وجود دارد  توصیه مشاور بازاریابی همواره این است که در مرحله اجرا نیز در کنار کارفرمای خود باشد ولی برخی از شرکت ها برای کاهش هزینه های مشاوره ترجیح می دهند در مرحله اجرا  از مشاور استفاده نکنند .

logo-samandehi