یکی از وظایف مهم مدیریت منابع انسانی بحث استخدام و کارمندیابی است، استخدام فرآیند جستجوی افراد مناسب و تشویق آنها برای کار در مشاغل بلاتصدی می باشد.

همانطور که در تعریف بالا مشخص می باشد، کارمندیابی یک فرآیند جستجو و یافتن است که این فرآیند می تواند داخل یا خارج سازمان انجام گیرد، عمل جستجو برای یافتن افرادی صورت می گیرد که توانایی بالقوه برای عضویت در سازمان و تصدی پست های خالی را داشته باشند.

در واقع کارمندیابی فرآیندی است که به وسیله آن کسانی که به نظر می رسد توانایی بالقوه ای برای عضویت در سازمان و انجام وظایف محول دارند، شناسایی می گردند و موجبات جذب آنها به سوی سازمان فراهم می شود.

کارمندیابی میان دو فرآیند برنامه ریزی نیروی انسانی و انتخاب افراد مناسب قرار دارد. در فرآیند برنامه ریزی نیروی انسانی که بیان شد، نیازهای سازمان به نیروی انسانی برآورده می شود و تعیین می شود که سازمان با چه نیروهایی، با چه مشخصاتی، برای چه پست هایی و د چه زمان هایی احتیاج دارد.پس از مشخص شدن این نیازها، فرآیند استخدام و جستجو شروع می شود. در ادامه با کشف نیروهایی با توان بالقوه، افرادی که صلاحیت بیشتری دارند در فرآیند انتخاب گزینش می شوند.

تفاوت اصلی میان فرآیند کارمندیابی و فرآیند انتخاب این است که کارمندیابی سعی می شود تا با توصیف مزایا و جنبه های مثبت کار، افراد واجد شرایط را تشویق به داوطلب شدن برای احراز شغل در سازمان کرد ولی انتخاب فرآیندی است که طی مراحل مختلف آن، متقاضیان شغل مورد ارزیابی قرار می گیرند تا از میان آنها بهترین و شایسته ترین فرد برای احراز شغل شناسایی و برگزیده شود. بنابراین در حالی که هدف در کارمندیابی، یافتن افراد و جذب آنها به سازمان است در انتخاب، با حذف کسانی که از صلاحیت کمتری برخوردارند کسی که بیشترین صلاحیت را برای تصدی شغل دارا باشد برگزیده می شود

 

روش های استخدام و کارمندیابی
دسته بندی شده در:    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi